Scoala 2 Bucuresti

Proiectul educațional ,,Aproape de Eminescu”

Titlul proiectului: Proiectul educațional ,,Aproape de Eminescu”, în colaborare cu Fundația ,,Prețuiește Clipa” și Casa de Cultură ,,I.L. Caragiale” a Municipiului Ploiești Scopul: afirmarea și promovarea operei poetului Mihai Eminescu, prin conștientizarea și responsabilizarea elevilor cu privire la importanța personalității marcante a poetului național, a operei eminesciene și a zilei de 15 ianuarie, ca Zi a Culturii Naționale. Perioada de desfășurare: 16 ianuarie 2017 Coordonatori: prof. Călae Claudia, limba română Prof. Condrache Gabriela, limba română Resurse umane: elevii școlii

București, 16 ianuarie 2017

Stimate Domnule Mihai Eminescu,

  Vă scriu această scrisoare pentru a vă spune cât de mult vă admir. De asemenea, aș dori să fiu printre primii care vă urează un călduros și sincer ,,La mulți ani!”, cu ocazia zilei dumneavoastră de naștere. Nu în ultimul rând, vă scriu pentru a vă felicita pentru faptul că – începând cu anul 2011, în România – ziua de 15 ianuarie a devenit Ziua Culturii Naționale. Așadar, v-ați întrebat vreodată cum ar fi dacă ați putea trece granițele timpului și spațiului? Dacă ați putea călători în viitor, dacă ați putea întâlni eroi, personalități marcante ale culturii sau oameni simpli, ce i-ați întreba? Sau ați vrea, mai degrabă, doar să priviți cu ochiul dumneavoastră critic manifestările semenilor din secolul al XXI- lea, ca apoi să scrieți poemul vieții? Dumneavoastră, care ați fost un ,,om al timpului modern” (Titu Maiorescu, 1984), cunoscător al filozofiei lui Platon, Kant și Schopenhauer, al credințelor religioase, pasionat al operelor poetice din toate timpurile; care ați căzut în literatura română ,,ca un meteor din alte lumi” (Garabet Ibrăileanu, 1984); dumneavoastră, care ați cântat iubirea, natura, istoria, care ați disprețuit banalitatea de orice fel, ați învins posibilul, creând imposibilul; care sunteți unic, nu semănați cu niciunul dintre predecesorii veacurilor poetice, ați ,,lucrat” asupra mea ,,cu puterile unui magician” (Tudor Vianu, 1972). Pentru mine, veți rămâne în veci Luceafărul de pe meridianul poeziei românești; romanticul vizionar, pentru care lumea s-ar concentra într-un singur punct, exact  ,,ca pădurea într-un sâmbure de ghindă”; jurnalistul care a îndrăznit să aibă, în politică, opinii personale care depășeau mentalitatea conservatoare; omul căruia îi plăceau curmalele, brânza, cafeaua turcească cu caimac și care cânta cu măiestrie ,,Eu sunt Barbu Lăutarul”; contemporanul – căci eu am decis să rămân contemporanul dumneavoastră. Domnule Mihai Eminescu, ,,pur și simplu”, vă urez din inimă, încă o dată, sănătate, împliniri personale și profesionale, o viață liniștită pe steluța de unde sunt sigur că ne priviți, de sus. Totodată, mi-aș dori să vă salut așa cum vă plăcea mereu: ,,Trăiască nația!” (Mă aștept să-mi răspundeți, ca întotdeauna, ,,Sus cu dânsa!”).      

                                                                                       Cu respect, sinceritate și admirație,

                                                                                       Carp Alexandra, clasa a VII-a B,

                                                                                       Școala Gimnazială nr. 2, București

DISTRIBUIE

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp
Share on print