Școala Gimnazială nr. 2 a organizat, pe data de 14 noiembrie 2019, la ora 17, ecranizarea primului film artistic inspirat din realitatea reeducării prin tortură de la Pitești, intitulat ,,Între chin și amin”, regizat de Toma Enache. Filmul a adus în atenția publicului un teribil experiment, desfășurat într-una din închisorile comuniste din spațiul românesc. Scopul proiectului a fost conștientizarea valorii libertății umane și receptarea mesajului transmis de ,,sfinții” martiri ai închisorilor. Au participat: regizorul Toma Enache, o parte din actorii filmului, alături de cadrele didactice ale școlii și Liceului ,,Dimitrie Bolintineanu”. 
Proiect educational ,,Între chin și amin”, regizat de Toma Enache

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *