Suntem diferiți, dar uniți

La inițiativa Uniunii Europene și a Consiliului Europei, data de 26 septembrie a fost declarată Ziua Limbilor Europene. Prin proiectul educațional Suntem diferiți, dar uniți, elevii școlii au fost invitați să învețe cât mai multe limbi străine, să cânte melodii europene, să exerseze dansuri tradiționale, să își încurajeze echipele favorite de fotbal și de volei,  să participe la o sesiune de speak dating, deoarece diversitatea lingvistică reprezintă cheia unei bune comunicări interculturale și este unul din elementele principale ale bogatului patrimoniu cultural al Uniunii Europene.

Așadar, ei s-au constituit în echipe, au ales câte o țară europeană (România, Spania, Franța, Germania, Grecia și Marea Britanie) și au prezentat activități care să reprezinte bogăția culturală a fiecăreia: meciuri de fotbal (România-Spania), volei ( România-Grecia ), proiecte (What are you hiding in your hand?, Vive la France!, Spania-Espana), jocuri interactive (Vorbește cu mine, în 13 limbi europene), dansuri (Sirtaki, horă moldovenească, majorete), melodii (Clipa, La Bicicleta). Proiectul s-a încheiat cu o tombolă, la care s-au înscris toți participanții. Printre cele mai atractive premii s-au numărat: dicționare, cărți în limba engleză și franceză, reviste, postere, obiecte de birotică.

 

 

Titlul proiectului: Proiect educațional ,,Suntem diferiți, dar uniți”

Perioada de desfășurare: 18-26 septembrie 2017

Locul desfășurării: Școala Gimnazială nr. 2 (sala de sport)

Scopul proiectului: promovarea diversității lingvistice, cultivarea relațiilor de prietenie între elevi

Coordonatorii proiectului: prof.Cristea Florentina, Inspector înv. primar, I. S. 5

prof. Vasile Marian, Director

prof. înv. primar Bocman Mariana-Denisa, Director-adjunct

prof. Condrache Gabriela, limba română

Resurse umane: elevii claselor a V-a A ,B;  a VI-a A, B, C; a VII-a A, B, a VIII-a și cadrele didactice ale școlii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *