Proiect “Fiecare an incepe cu Eminescu”

Prin proiectul educaţional Fiecare an începe cu Eminescu am încercat să aducem un omagiu poetului nepereche, la împlinirea a 166 de ani de la naşterea sa.
Considerăm că lucrul în echipă i-a apropiat mai mult pe elevii noştri, activitatea fiind interesantă, relaxantă şi distractivă. Desfășurat sub forma unui cenaclu literar, proiectul a implicat stimularea creativității elevilor prin realizarea unor compoziții proprii, acrostihuri, caligrame, după titluri ale unor creații eminesciene; studierea lucrărilor memorialistice din creația scriitorilor I. L. Caragiale, I. Slavici, Al. Vlahuță, I. Al. Brătescu-Voinești; realizarea unor desene și schițe după poezii scrise de Mihai Eminescu; interpretarea unor melodii compuse pe versurile poetului nepereche: Atât de fragedă, Somnoroase păsărele, Revedere, dar și a melodiei Eminescu interpretată de soții Ion și Doina Aldea-Teodorovici.
Participanții la proiect au realizat că profeţia lui Maiorescu a devenit realitate, fiind confirmată de majoritatea oamenilor de cultură ce s-au perindat de-a lungul vremii prin universul poetic şi spiritual al poetului: ,,Acesta a fost Eminescu, aceasta este opera lui. Pe cât se poate omeneşte prevedea, literatura poetică română va începe secolul al 20-lea sub auspiciile geniului lui, şi forma limbei naţionale, care şi-a găsit în poetul Eminescu cea mai frumoasă înfăptuire până astăzi, va fi punctul de plecare pentru toată dezvoltarea viitoare a vestmântului cugetării româneşti.”
Noi, coordonatorii proiectului, am dori să facem din fiecare 15 ianuarie un timp al universalităţii, pentru cel care funcţionează în memoria noastră culturală ca brand românesc. Şi fiecare an să înceapă cu Eminescu …

Titlul proiectului: Proiect educațional ,,Fiecare an începe cu Eminescu”
Perioada de desfășurare: 11-15 ianuarie 2016
Locul desfășurării: Școala Gimnazială nr. 2 (sala ,,Resurse umane”)